طراحی گرافیک یا گرافیک دیزاین (به انگلیسی: Graphic design) فرایند ارتباطات بصری، و حل مسئله از طریق استفاده از تایپ، فضا، تصویر و رنگ است.

این رشته زیرمجموعه ارتباطات بصری و طراحی ارتباطات در نظر گرفته شده‌است، اما گاهی اوقات اصطلاح «طراحی گرافیک» می‌تواند به خاطر اشتراکات فنی پیچیده، به جای طراحی ارتباطات و ارتباط بصری استفاده شود.

طراحان این شاخه از روش‌های مختلف در ایجاد و ترکیب کلمات، نمادها و تصاویر به منظور خلق یک نمایش تصویری از ایده‌ها و پیام استفاده می‌کنند.

یک طراح ممکن است ترکیبی از تایپوگرافی، هنرهای بصری و تکنیک‌های صفحه‌آرایی را برای تولید یک نتیجه نهایی استفاده کند. این نوع ، اغلب به هر دو فرایند (طراحی) که توسط آن ارتباط ایجاد شده‌است و محصولات (طرح) که تولید می‌شوند اشاره می‌کند.

وقتی به این نوع دیزاین فکر می کنید ، به تبلیغات هنری فکر می کنید؟ خلق چشم نواز در وب سایت ها؟ گسترش به طرز حیرت انگیزی در مجلات؟ 

در حالی که اینها نمونه هایی از خلاقیت هنری است ، این عبارت شامل موارد زیادی است. پوستر ، اینفوگرافیک ، جلد کتاب ، برچسب محصول ، آرم ، کارت ویزیت ، علائم ، طراحی سایت ، برنامه های تلفن همراه ، رابط های نرم افزاری — لیست ادامه می یابد.

بنابراین طراحی گرافیک چیست؟

وقتی ما در مورد این موضوع صحبت می کنیم ، در مورد آنچه می سازیم و چگونه ساخته می شود صحبت می کنیم. دیزاین از انواع ابزارهای تصویری برای ایجاد تصویری از سازمان شما و نزدیک کردن مشتری به هدف شما استفاده می کند.

ما اغلب با بیرون کشیدن مدادها و قلم ها و ترسیم طرح شروع می کنیم ، زیرا معتقدیم طراحی باید مبتنی بر تحقیقات دقیق باشد و روندی که مشتری شما را در نقاط کلیدی و حول زمان تصمیم گیری کلیدی شامل کند.

نمونه کارهایی که توسط طراحان گرافیک ایجاد شده است ، شروع خوبی است ، اما کل داستان را بیان نمی کند. در حالی که پوشش جزئیات و پیچیدگی های کل زمینه طراحی گرافیک ممکن است

در یک مقاله امکان پذیر نباشد ، این مرور کلی و سطح بالا به شما در درک بهتر این زمینه حرفه ای خلاق کمک خواهد کرد – بخصوص اگر علاقه مند به یک طراح گرافیک حرفه ای باشید. برای اطلاعات بیشتر بخوانید

کاربردهای رایج graphic شامل هویت (طراحی لوگو)، انتشارات (مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌ها)، تبلیغات چاپ، پوسترها، بیلبوردها، طراحی وب‌سایت و عناصر، علائم و بسته‌بندی محصولات است.

به عنوان مثال، بسته‌بندی محصول ممکن است شامل یک لوگو یا دیگر آثار هنری، متن‌های سازمان‌یافته و عناصر طراحی خالص از جمله عکس‌ها، اشکال و رنگ باشد که ساختار متحد قطعه را شکل می‌دهند. ترکیب‌بندی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های design است، به ویژه هنگامی که موضوع استفاده از مواد موجود از قبل یا عناصر متنوع مطرح است.

تعریف هنر در طول زمان بنا به انتظاری که از بازخوردهای بصری کارآمد در هر زمان است تغییر می‌کند و روز به روز به نو می‌شود.

در این میان مقتضیات زمان و چالش‌ها و تغییرات اجتماعی و سیاسی و به تبع آن تغییرات فرهنگی به‌طور مستقیم باعث ایجاد تعبیر و تعریفی نوظهور از هنر می‌شود تا جایی که در عصر حاضر باید پذیرفت که مفاهیم عمیق‌تر و گسترده‌تری مانند «ارتباط تصویری» خرده مفاهیم دیداری و نشانگان سنتی بصری را در خود هضم می‌کند و مفهوم ذهن آشنای «دیزاین» را به نوعی در دل خود مستتر دارد.

در فارسی واژه «طراحی» را در ترجمه «Design» به کار می‌برند. این ترجمه چنانچه به معنای نقشه کاری باشد، صحیح است؛ ولی اگر طراحی به معنای کشیدن طرحی روی کاغذ، مثل طراحی از روی مدل باشد، ترجمه درستی نیست.

اما این سبک به معنای خلق و سامان دادن یک سلسله عوامل تصویری برای بیان یک مفهوم یا پیام یا اطلاعات در جهت هدفی مشخص و معین است.

این شاخه به صورتی که ما امروز می‌شناسیم، تا زمان انقلاب صنعتی یعنی قرن نوزدهم وجود نداشت. در این زمان پیشرفت فنون چاپ و کاغذسازی امکان استفاده از تزئینات و تصاویر بدیع همراه با متن نوشته شده به وجود آمد و نقاشان و هنرمندان گرافیک توانستند نتایج درخشانی در کار خود حاصل کنند… برای حل یک مسئله هنری، در طراحی بیش از یک راه مناسب وجود دارد و از این رو طراح نیز باید با به کار گرفتن عناصر بصری به شیوه‌های مختلف سعی می‌کند برای یک موضوع بیش از یک طرح مناسب بیابد.

این سبک اصطلاحی عام برای حرفه‌ای متشکل از طراحی حروف، تصویرسازی، عکاسی و چاپ به منظور ارائه اطلاعات یا آموزش است. این اصطلاح را نخستین بار ویلیام ادیسون دیگینز در سال ۱۹۲۲ به کار برد، با این حال فقط از جنگ جهانی دوم به بعد بود که کاربرد آن فراگیر و رایج شد.

همچنین این شاخه حوزه‌ای در هنرهای بصری، که اساساً طراحی مواد چاپ شدنی (تصاویر، نقوش و نوشته‌ها) را در برمی‌گیرد. امروزه، گرافیک دیزاین در سینما و تلویزیون نیز کاربرد دارد. صفحه‌آرایی، تصویرسازی، طراحی نوشته‌ها و حروف، طراحی برای انتشارات و تبلیغات، و طراحی برای بسته‌بندی کالا، از زمینه‌های اصلی فعالیت طراح گرافیک محسوب می‌شوند. سابقه این فعالیت‌ها به کارهای ویلیام موریس، لیسیتسکی و مدرسه هنری باهاوس بازمی‌گردد.

قسمت طراحی دربرگیرنده نوعی زبان است با دستور زبانی نامعین و با الفبایی پیوسته در حال گسترش؛ ماهیت نامشخص قوانین آن بدان مفهوم است که فقط می‌توان آن‌ها را مطالعه کرد نه آموخت. زمانی یک اثر گرافیکی به درستی درک می‌شود که بتوان زبان آن را فهمید.

خلاقیت و به وجود آوردن عبارت از انتقال تصویری یک مفهوم، پیام یا اطلاعات به مخاطبی خاص است. خلق کردن از درک و بررسی اطلاعات و پیام آغاز می‌شود، سپس به بررسی مخاطب پیام و اطلاعات می‌پردازد، و دست آخر راه حلی تصویری برای ارائه پیام می‌یابد.

امروز طراحان هنری با بنگاه‌ها و آتلیه‌ها همکاری دارند و نه فقط تبلیغات و آگهی‌ها، بلکه مجلات و روزنامه‌هایی را که این آگهی‌ها در آن چاپ می‌شود. به علاوه طراحی مستقل به بخشی از گروه مرتبط با صنعت ارتباطات بدل شد.

یک هنرمند  (به صورت منفرد یا در جایگاه مدیر هنری) با مشاوره متخصصان، هنرمندان و هنروران سایر هنرها و صنایع مرتبط به خلق اثری می‌پردازد که از ماهوی شکل جدیدی از جلوه‌های دیداری یا حتی شنیداری (گاه تلفیقی از هر دو) را به نمایش می‌گذارد. graphic design از هنرهای دیگر در فرایند آفرینندگی و تولید اثر هنری مدد می‌گیرد. این تعامل و تبادل چند سویه بین هنرهایی چون سینما، نقاشی، عکاسی، معماری و… حتی موسیقی و در این شاخه برقرار است.

بخشی از خدمات آژانس آنلاین تبلیغاتی گرافیکی ریوال طراحی گرافیک, تبلیغات ,طراحی سایت و...

شرکت گرافیکی آیا هنرمندان نیاز به توانایی طراحی دارند؟ اکنون که ابزارهای رایانه ای در دسترس هستند ، قابلیت ترسیم به اندازه حس خوب شکل اهمیتی ندارد. لازم نیست شما یک هنرمند شگفت انگیز باشید تا یک هنرمند باشید ، اما باید بتوانید نقش ها و نقاشی های اولیه را بر روی کاغذ بسازید. نقشه ها و نقشه های شما باید بتوانند ایده های خود را به شخص دیگری منتقل کنید ، به احتمال زیاد رئیس یا مشتری شما. اگر از مهارت های نقاشی خود ناراحت هستید ، برخی از آموزش های خلق و ترسیم را پیدا کنید. نگران نباشید یا ناامید نشوید ، زیرا هرچه بیشتر تمرین کنید ، راحت تر خواهید شد و اعتماد به نفس بیشتری کسب خواهید کرد.

منابع:

http://moglen.law.columbia.edu/twiki/bin/view/Main/RebsonaVali

https://www.reddit.com/user/pergaswebyana/comments/e94c5a/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87/fmaq2q3/

https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Graphic
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:MATN
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Logo_design
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Kimiagrap
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Siminlogographic
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Jimogra
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Mehdiom
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Valiomo
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Sabertime
https://cyber.harvard.edu/difficultproblems/Talk:Yasebin
https://online.jhcsc.edu.ph/wiki/index.php/User:Nilodesign
https://online.jhcsc.edu.ph/wiki/index.php/User:New
https://online.jhcsc.edu.ph/wiki/index.php/User:Design_co
https://online.jhcsc.edu.ph/wiki/index.php/User:Bitogr
https://online.jhcsc.edu.ph/wiki/index.php/User:Reymondbit